| 2010 07 01
Ne vienas ið mûsø esame ðia tema diskutavæ ar bent jau girdëjæ kitus apie tai ðnekant. Diskusijos apie poþiûrá á prostitucijà ir á jà átrauktas moteris vël atsinaujino, taèiau gretos ties pasisakanèiøjø uþ prostitucijos legalizavimà smarkiai iðretëjo. Lietuvos Caritas atliktos apklausos duomenimis net 89 proc. apklaustøjø prostitucijà ávardijo kaip vienà didþiausiø socialiniø problemø, o 68 proc. pasisakë uþ ðio reiðkinio grieþtà draudimà.
Apklausoje dalyvavo 602 asmenys ið Kauno, Klaipëdos, Šiauliø, Marijampolës ir Panevëþio apskrièiø. Didelë dalis apklaustøjø prostitucijà sieja su prekyba þmonëmis (71,9 proc.), smurtu ir iðnaudojimu (55 proc.), narkotikais ir alkoholiu (38,9 proc.) ir tik nedaugelis áþvelgia perspektyvios karjeros galimybiø (2,5 proc.).
„Apklausos rezutatai rodo, jog þmoniø sàmonë ir supratimas apie prostitucijà ir prekybà þmonëmis keièiasi. Tik nedaugelis tebegalvoja, jog prostitucija yra sava valia pasirenkamas darbas ar moterø seksualinës laisvës iðraiðka. Taèiau vis dar skiriasi vyrø ir moterø poþiûriai. Jeigu 75 proc. moterø mano, jog prostitucijà reikia drausti, taip pat mananèiø vyrø yra tik 52 proc. Šie skaièiai aiðkiai parodo, jog prostitucijoje didþiausià vaidmená vaidina auganti paklausa – vyrai nenori naikinti to, kuo patys naudojasi.“, - kalbëjo Lietuvos Caritas projekto „Pagalba prostitucijos ir prekybos moterimis aukoms“ koordinatorë Kristina Miðinienë.
Anot apklausos iniciatoriø, tyrimo rezultatai byloja apie poþiûrio á prostitucijà kaità, taèiau dar daug laiko praeis, kol þmonës aiðkiai suvoks, jog prostitucijos legalizavimas reiðktø, jog norima áteisinti tokias socialines problemas kaip prekybà þmonëmis, fiziná ir psichologiná smurtà prieð moteris ir nepilnameèius, jø iðnaudojimà ir panaðiai. Kita vertus, apklausa parodë, jog nepaisant ðiø reiðkiniø16 proc. apklausos dalyviø vis tik neprieðtarautø, jeigu artimas þmogus verstøsi ðia veikla.
Lietuvos Caritas apklausos rezultatai parodë dar vienà ádomø dalykà. Ir vyrai, ir moterys, kalbëdami apie prostitucijoje dalyvaujanèiø veikëjø bausmes, pasisakë, jog visø pirmiausia reikëtø bausti klientus (atitinkamai 31 proc. vyrø ir 36 proc. moterø) ir sutenerius (atitinkamai 30 proc. ir 30,6 proc.).
„Sekso industrijoje veikia ne tik paslaugas perkantieji ir jas parduodantieji asmenys. Svarbus vaidmuo tenka suteneriams, kurie tampa tarpininkais tarp aukos ir jà ásigijusio vyro. Dþiugu, kad didelë dalis visuomenës suvokia sekso industrijos dalyviø nevienodà teisinæ atsakomybæ. Bausdami vien tik moteris ne visada sulauksime norimo rezultato. ”, - kalbëjo K. Miðinienë.
Lietuvos Caritas informacija
Daugiau informacijos: Kristina Miðinienë Lietuvos Caritas projekto „Pagalba prostitucijos ir prekybos moterimis aukoms“ koordinatorë Tel. 8-37 323300 El. pastas caritas@anti-trafficking.lt
|