| Šiais metais sukanka 120 metø nuo Dievo Tarno Vyskupo Vincento Borisevièiaus gimimo. Ši iðkili asmenybë gimë 1887 11 23 Šunskø parapijoje, Bebrininkø kaime. Ta proga lapkrièio 23 d. Telðiø Vyskupo Vincento Borisevièiaus kunigø seminarijoje vyko permanentinis kunigø susirinkimas, kurio metu buvo surengta konferencija, skirta ðiam prasmingam ir svarbiam ávykiui paminëti. 10 val. á Seminarijos didþiàjà aulà susirinkæ Telðiø vyskupijos kunigai, kartu su savo ganytoju J. Boruta SJ susirinkimà pradëjo bendra malda, po kurios iðsamø praneðimà apie vyskupo kankinio gyvenimà ir nuveiktus darbus skaitë Telðiø kunigø seminarijos, turinèios vyskupo V. Borisevièiaus vardà, prefektas kun. teol. lic. Viktoras Aèas. Savo praneðime lektorius nagrinëjo vyskupo kankinio raðtus, straipsnius, ganytojinius laiðkus, dokumentus, ávairiø þmoniø liudijimus ir prisiminimus apie ðià ypatingà asmenybæ.
Kalbëdamas apie vyskupo pastoracinæ veiklà kunigas V. Aèas pabrëþë jo aktyvumà skelbiant Kristaus Evangelijà ir uþsidegimà su atidavimu Dievui, artimui ir tëvynei. Jis nuo pat pirmøjø kunigavimo dienø su dideliu uolumu ásitraukë á pastoraciná darbà, ypaè rûpinosi religiniu ir doroviniu þmoniø sàmoningumu. Jis aktyviai dirbo ir katalikiðkose organizacijose, ir politiniame gyvenime, Lietuvai atgaunant nepriklausomybæ. Jo aktyvus rûpinimasis tikinèiaisiais klausant jø iðpaþinèiø, juos katekizuojant, lankant jø ðeimas ir taip ugdant tikrajam baþnytiniam gyvenimui, buvo ðio ganytojo pastebimi poþymiai per visà jo veiklà. Jis ðelpë neturtingus, buvo aktyvus socialinës veiklos þmogus, taèiau ðalia viso to jis puikiai derino ir savo mokslinæ veiklà. Jis buvo aktyvus Lietuvos Katalikø Mokslo Akademijos narys, puikus pamokslininkas, nuodëmklausys ir seminarijos profesorius. Vyskupas V. Borisevièius nepabûgo savo mirtimi paliudyti tikrøjø vertybiø svarbos ir buvo þiauriai nukankintas uþ aukðtuosius idealus.
Po konferencijos Telðiø Katedroje 12 val. buvo aukojamos ðv. Miðios, kurias koncelebravo gausus bûrys kunigø, koncelebracijai vadovavo Telðiø vyskupas J. Boruta SJ. Pamokslà pasakë Telðiø vyskupijos kurijos kancleris kan. baþn. t. lic. R. Saunorius. Kanauninkas gausiai susirinkusiems tikintiesiems priminë vyskupo V. Borisevièiaus prieð 60 metø iðsakytas mintis, kurios ir ðiø dienø pasaulyje neprarado aktualumo. To metinio Telðiø ganytojo þodþiai apie skaudþias to meto visuomenës þaizdas: ðeimø krizes, girtuoklystæ, tikëjimo krizes. Pamokslininkas citavo vyskupo pamokslus ir ganytojinius laiðkus, kvietë ásiklausyti á kankinio þodþius ir sekti jo pavyzdþiu gyvenant tikëjimu ir meile Dievui, Baþnyèiai ir tëvynei. Po ðv. Miðiø, kuriose taip pat dalyvavo ir Telðiø vyskupijos ateitininkai bei Telðiø katalikiðkosios vyskupo V. Borisevièiaus gimnazijos moksleivei, vadovybë ir mokytojai, visi rinkosi pasimelsti á Katedros kriptà, kur ilsisi þemiðkieji vyskupo kankinio palaikai. Telðiø ateitininkai ðiam svarbiam ávykiui paþymëti surengë tam skirtà programà, kuri vyko ðio vyskupo vardà turinèioje katalikiðkoje gimnazijoje.
Gruodþio 3 d. Þemaièiø Kalvarijos Bazilikoje vyko kasmënesiniai atlaidai, kuriø metu taip pat buvo paminëtos vyskupo kankinio V. Borisevièiaus 120 – tosios gimimo metinës. Ta diena buvo skirta Palangos dekanato tikintiesiems. Pagrindiniø 12 val. ðv. Miðiø koncelebracijai vadovavo Telðiø vyskupas J. Boruta SJ. Šv. Miðiø metu giedojo jungtinis choras ið Kretingos, Palangos ir Salantø parapijø chorø. Šv. Miðiø metu Telðiø ganytojas paðventino Bazilikoje pakabintà dailininko prof. A. Kmieliausko nutapytà vyskupo V. Borisevièiaus atminimui skirtà paveikslà. Pamokslà sakydamas Telðiø vyskupas priminë tikintiesiems V. Borisevièiaus biografijà, nuveiktus darbus bei didelæ jo meilæ Þemaièiø Kalvarijos Šventovei. Prie Krikðèioniðkø Šeimø Karalienës stebuklingojo paveikslo susirinkusiems maldininkams Telðiø ganytojas kalbëjo apie ðeimos institucijos problemas ðiø dienø pasaulyje. Primindamas vyskupo V. Borisevièiaus rûpestá ðeimø krikðèioniðkumu, kalbëjo apie bûtinybæ rimtai ir atsakingai ruoðtis santuokai ir ðeimos gyvenimui. Bûtina gyventi krikðèioniðkoje dvasioje, ugdyti meilæ bei pagarbà, kuri gali pilnavertiðkai iðsiskleisti krikðèioniðkose ðeimose. Telðiø ganytojas visiems susirinkusiesiems linkëjo tvirtos tikëjimo dvasios ir gyvenimo apsisprendus uþ amþinuosius dalykus ir tikràsias vertybes kaip pavyzdá parodæs vyskupas V. Borisevièius.
Po ðv. Miðiø, kurias tiesiogiai transliavo Marijos radijas, Bazilikoje buvo giedami Þemaièiø Kalvarijos Kalnai.
VINCENTAS BORISEVIÈIUS – TELŠIØ VYSKUPAS – XX A. TIKËJIMO LIUDYTOJAS
Dievo tarnas Vyskupas Vincentas Borisevièius gimë 1887 11 23 Šunskø parapijoje, Bebrininkø kaime. 1946 11 18 – suðaudytas Vilniaus KGB kalëjime. 1909 m. baigæs Seinø kunigø seminarijà, studijavo teologijà Friburgo universitete, 1910 m. áðventintas kunigu, 1922 – 1926 m. dëstë teologijà kunigø seminarijoje Giþuose. Nuo 1926 m. pradëjo dirbti naujai ákurtoje Telðiø vyskupijoje, kur teko bûti besikurianèios Telðiø kurijos kancleriu, o nuo 1927 m. iki 1940 m. – pirmasis ákurtos Telðiø kunigø seminarijos rektorius. 1928 m. popieþius Pijus XI já pakelia prelatus, o 1940 m. konsekruojamas vyskupu ir paskiriamas Telðiø vyskupo Justino Staugaièio augziliaru. Po Telðiø vyskupo J. Staugaièio mirties 1943 m. jis paskiriamas Telðiø vyskupu ordinaru. Telðiø vyskupijà valdë iki 1946 m.
Uoliai rûpinosi dvasingos naujos kunigø kartos auklëjimu bei formavimu, pasiþymëjo pastoraciniu uolumu. Telðiø vyskupijos labdaringos veiklos organizatorius nuoðirdþiai rûpinosi varge esanèiais, neþiûrëdamas kokiai tikybai, tautybei ar ideologiniai grupei pagalbos reikalingieji priklauso. II – ojo pasaulinio karo metais teikë materialinæ pagalbà naciø kalinamiems sovietinës armijos belaisviams ir vokieèiø naciø kariuomenëje tarnaujantiems suþeistiems kariams (tarp jø – Vokietijos kunigø seminarijos auklëtiniams). Organizavimo naciø naikinamø þydø ir Telðiø geto gelbëjimà ir slëpimà Þemaièiø Kalvarijoje bei jo apylinkëse. Po karo teikë maistà Lietuvos partizanams.
Sovietinës valdþios ðantaþuotas tapti sovietinio saugumo agentu. Atsisakë juo bûti net po grasinimo, kad bus suðaudytas: „Að pareiðkiu, kad áskundimai visiðkai nesuderinami nei sumano titulu, nei su pareigomis, nei su sàþine ir tai daryti kategoriðkai atsisakau. Jei að nusikaltau, turiu pats iðpirkti savo kaltæ, o nes kas nors kitas uþ mane. To reikalauja mano religija“. 1946 02 05 Vyskupas V. Borisevièius buvo suimtas ir tø paèiø metø lapkrièio 18 dienà suðaudytas ir palaidotas bendroje ten kalëjusiø ir nuþudytø þmoniø Tuskulënø kapavietëje. 1991 m. pradëta ðio vyskupo kankinio kanonizacijos byla.
Kan. teol. lic. Andriejus Sabaliauskas |