| Penktadiená, lapkrièio 30 dienà Kauno savivaldybëje vyko vienas ið tarptautinio projekto „16 pasiprieðinimo smurtui prieð moteris dienø“ renginiø – „Lietuvos Caritas“ projekto „Pagalba prostitucijos ir prekybos þmonëmis aukoms“ darbuotojø inicijuota apskritojo stalo diskusija „Prostitucija Lietuvoje: nelegali, bet klestinti. Iððûkis valstybei“.
Renginyje dalyvavo Kauno moterø draugijos, Þmogaus teisiø komiteto, Visuomenës sveikatos centro atstovai, policijos pareigûnai ir kiti. Diskusijà moderavo „Lietuvos Caritas“ projekto „Pagalba prostitucijos ir prekybos þmonëmis aukoms“ koordinatorë Kaune Jolita Juðkevièienë.
Popietæ pradëjo Kauno miesto savivaldybës tarybos narë Loreta Kudarienë. Ji prisiminë projekto „Pagalba prostitucijos ir prekybos þmonëmis aukoms“ ásikûrimà ir plëtrà, jo naudà visuomenei. L. Kudarienë negailëjo ðiltø þodþiø „Lietuvos Caritas“ organizacijai, pavadindama jà viena kvalifikuoèiausiø nevyriausybiniø organizacijø Lietuvoje.
Kauno moterø draugijos atstovë Daiva Baranauskienë susirinkusiems plaèiau papasakojo apie projektà „16 pasiprieðinimo smurtui prieð moteris dienø“, kurio metu ið viso suplanuota 15 ávairiø renginiø. D. Baranauskienës teigimu, prostitucija – ne savanoriðkas pasirinkimas, o fizinio ir psichologinio smurto pasekmë, todël ðie du reiðkiniai yra neatsiejami ir bûtina apie juos kalbëti kartu.
Prieð dalyviø diskusijà buvo perskaityti keli ilgesni praneðimai. Pirmàjá jø parengë Þmogaus teisiø komiteto Teisës programø koordinatorë Mëta Adutavièiûtë, praeityje pati savanoriausi „Lietuvos Caritas“ projekte „Pagalba prostitucijos ir prekybos þmonëmis aukoms“.
Lektorë kalbëjo apie prostitucijos legalizavimo ðalininkø vartojamus argumentus ir kiekvienà jø paaiðkino iðsamiau. Ji argumentuotai paneigë nuomones, kad prostitucijos legalizavimas padëtø kontroliuoti ÞIV plitimà, prekybà þmonëmis ir smurtà, uþtikrintø prostitutëms socialines garantijas ir sveikatos draudimà.
„Gerai, kad apie ðià problemà apskritai yra kalbama, ji keliama á vieðumà, taèiau bet kokia ástatyminë iniciatyva turi bûti gerai apgalvota ir ávertinta, konsultuojantis su organizacijomis, kasdien dirbanèiomis su nukentëjusiomis moterimis ir geriausiai suvokianèiomis realià padëtá,“ – kalbëjo M. Adutavièiûtë.
Vëliau savo praneðimà pristatë Kauno apskrities VPK Organizuotø nusikaltimø ir korupcijos tyrimo skyriaus vyriausiasis tyrëjas Eugenijus Þalnieriûnas. Remdamasis savo darbo patirtimi, pareigûnas pristatë Kaune populiariausias prostitucijos kryptis, didþiausias nusikaltimo eigoje kylanèias problemas, papasakojo apie kartu su „Lietuvos Carito“ darbuotojais vykdomas prostitucijos prevencijos problemas.
Paskutinájá popietës praneðimà pristatë „Lietuvos Caritas“ projekto „Pagalba prostitucijos ir prekybos þmonëmis aukoms“ darbuotoja Milita Þièkutë. Ji pristatë realø vienos ðeimos, su kuria bendravo projekto darbuotojos, pavyzdá, sukrëtusá daugelá susirinkusiøjø. Šeimoje, kurioje augo devyni vaikai, buvo nuolat girtaujama, o prieð vaikus naudojamas ðiurkðtus smurtas. Vienuolika þmoniø gyveno itin prastos bûklës namuose, o pagrindinis pragyvenimo ðaltinis buvo uþ vaikus gaunamos paðalpos. Vis dëlto ðeima nebuvo átraukta á socialinës rizikos ðeimø sàraðà. Mokyklos, kurià lankë vaikai, darbuotojams taip pat atrodë, kad ðeimoje viskas gerai.
Skurdas, tëvø priklausomybës, nuolatinis smurtas ir emocinis ðaltumas ðeimoje vaikus vertë bëgti ið namø. Iðtrûkusios ið jø, emociðkai nestabilios ir paþeidþiamos jaunos merginos sulaukë pasiûlymo verstis prostitucija. „Ši istorija pateikia daug neatsakytø klausimø mûsø visuomenei,” – teigë M. Þièkutë. Lektorës teigimu, ðiuo metu dvi ðios ðeimos dukros verèiasi prostitucija, viena ið jø dar ir uþsiima suteneriavimu – bûtent ji á prostitucijà átraukë seserá.
Kauno visuomenës sveikatos centro uþkreèiamøjø ligø profilaktikos ir kontrolës skyriaus vedëja Orinta Ivanauskienë trumpai pristatë statistikos duomenis apie sergamumà lytiðkai plintanèiomis ligomis. „Šeði ið deðimties gydytis ateinanèiø vyrø vengia ávardyti susirgimo lytine liga kelià, jo gëdijasi – tai leidþia spëti ir apie prostitucijos problemos mastà,“ – pasakojo diskusijos dalyvë. Jos teigimu, daugiausia ðiomis ligomis serga 30-35 metø vyrai, dauguma jø prisipaþásta prezervatyvus naudojantys retai arba niekada.
Iðklausius visø praneðimø, vyko dalyviø diskusija, kurioje buvo svarstomi galimi prostitucijos prevencijos keliai, galimybës labiau ðviesti visuomenæ klausimais, kuriais garsiai kalbëti neretai vis dar vengiama. Susirinkusieji vieningai nutarë, kad prostitucijos legalizavimas – ne iðeitis: reikia ieðkoti bûdø ne „nusiplauti rankas“ ir ignoruoti nusikaltimà, o kovoti su juo ir suteikti pagalbà nukentëjusioms moterims.
Lietuvos Caritas informacija
|