| „Naujos technologijos – nauji ryðiai. Skatinti pagarbos, dialogo ir draugystës kultûrà“
2009 m. geguþës 24 d.
Brangûs broliai ir seserys!
Artëjant Pasaulinei visuomenës komunikavimo priemoniø dienai norëèiau pateikti jums kelias savo mintis ðiais metais pasirinkta tema: „Naujos technologijos – nauji ryðiai. Skatinti pagarbos, dialogo ir draugystës kultûrà“. Ið tiesø naujos skaitmeninës technologijos ið pagrindø pakeitë komunikavimo ir þmoniø santykiø modelius. Šios permainos ypaè akivaizdþios tarp jaunuoliø: jie uþaugo supami naujø komunikavimo technikø ir skaitmeniniame pasaulyje jauèiasi kaip namie, tuo tarpu mums, suaugusiesiems, turëjusiems perprasti ir ávertinti ðiø komunikavimo priemoniø teikiamas galimybes, tas pasaulis daþnai atrodo svetimas. Šiø metø þinioje savo mintis pirmiausia skiriu skaitmeninei kartai – su ja norëèiau pasidalyti keliomis idëjomis apie milþiniðkà naujøjø technologijø potencialà, jei jos bûtø naudojamos þmoniø tarpusavio supratimui bei solidarumui skatinti. Šios technologijos yra tikra dovana þmonijai: todël bûtina stengtis, kad jø teikiami privalumai tarnautø visiems þmonëms ir visoms bendruomenëms, pirmiausia neturtingiesiems bei silpniesiems.
Mobiliøjø telefonø bei kompiuteriø prieinamumas, interneto globalinë aprëptis ir skvarba atvërë daugybæ bûdø akimirksniu persiøsti þodþius ir vaizdus á tolimiausius ir nuoðaliausius pasaulio kampelius – tokiø galimybiø ankstesnës kartos në neásivaizdavo. Pirmiausia jaunuoliai suvokë didþiulá naujø komunikavimo priemoniø potencialà skatinti þmoniø ir bendruomeniø tarpusavio ryðá, komunikavimà ir supratimà ir ëmë taikyti jas bendraudami su senais draugais bei susipaþindami su naujais, kurdami bendruomenes ir tinklus, ieðkodami informacijos bei naujienø, dalydamiesi savo idëjomis bei nuomonëmis. Tokia nauja komunikavimo priemoniø kultûra teikia daug privalumø: ðeimos gali palaikyti ryðá net bûdamos atskirtos dideliø atstumø, studentai ir tyrinëtojai lengviau ir tiesiogiai prieina prie dokumentø, ðaltiniø bei moksliniø atradimø, be to, naujøjø komunikavimo priemoniø interaktyvus pobûdis leidþia dinamiðkiau mokytis ir bendrauti, o tai prisideda prie socialinës paþangos.
Nors sparta, su kuria naujosios technologijos darësi vis patikimesnës ir naðesnës, gniauþia kvapà, jø populiarumas tarp vartotojø neturëtø stebinti, nes jos atitinka pamatiná asmens poreiká uþmegzti ryðá su kitu. Toks troðkimas bendrauti ir draugauti ðaknijasi paèioje þmogiðkosios bûtybës prigimtyje ir nebus tinkamai suvoktas, jei bus laikomas tik atsaku á technologijos naujoves. Biblijos þinios ðviesoje ðis troðkimas veikiau suvoktinas kaip atspindys mûsø dalyvavimo Dievo meilëje, save dovanojanèioje ir trokðtanèioje visà þmonijà suvienyti á vienà ðeimà. Jausdami poreiká artintis prie kitø þmoniø, norëdami juos geriau paþinti ir bûti patys jø paþinti, atsiliepiame á Dievo kvietimà, áspaustà á mûsø kaip bûtybiø, sukurtø pagal Dievo – bendravimo ir bendrystës Dievo – paveikslà ir panaðumà, prigimtá.
Troðkimas palaikyti ryðá bei instinktas bendrauti, tokie akivaizdûs dabartinëje kultûroje, ið tiesø tëra pamatinio ir nuolatinio þmogaus polinkio iðþengti ið savæs ir áþengti á santyká su kitu ðiuolaikinë apraiðka. Atsiverdami kitiems, ið tikrøjø patenkiname savo giliausià poreiká ir tampame pilnatviðkai þmogiðki. Kûrëjo esame sukurti mylëti. Kalbu, savaime suprantama, ne apie trumpalaikius, pavirðutiniðkus santykius, bet apie tikràjà meilæ, Jëzaus mokymo apie moralæ ðerdá: „Mylëk Vieðpatá savo Dievà visa ðirdimi, visa siela, visu protu ir visomis jëgomis“ ir: „Mylëk savo artimà kaip save patá“ (Mk 12, 30–31). Apmàstant naujøjø technologijø reikðmæ ðioje perspektyvoje svarbu atsiþvelgti ne tik á jø neabejotinà potencialà skatinti ryðius tarp þmoniø, bet ir á turinio, kurá jos skleidþia, kokybæ. Norëèiau padràsinti visus geros valios þmones, veikliai ásitraukusius á klestintá skaitmeninio komunikavimo pasaulá, ásipareigoti skleisti pagarbos, dialogo ir draugystës kultûrà.
Todël visi, besidarbuojantys naujøjø komunikavimo priemoniø turinio pateikimo bei platinimo srityje, negali nejausti pareigos gerbti þmogaus orumà ir vertæ. Kad naujosios technologijos tarnautø atskirø þmoniø ir visuomenës gerovei, ðiø technologijø vartotojai turëtø vengti keistis þmogø þeminanèiais þodþiais bei vaizdais ir atsisakyti visko, kas kursto neapykantà ir nepakantà, nuvertina þmogaus lytiðkumo groþá ir intymumà, iðnaudoja silpnus ir apsiginti nepajëgianèius.
Naujosios technologijos taip pat atvërë kelià dialogui tarp skirtingø ðaliø, kultûrø ir religijø þmoniø. Naujoji skaitmeninë erdvë, vadinamoji cyberspace, leidþia sutikti ir paþinti kitø þmoniø vertybes bei tradicijas. Taèiau kad tokie susitikimai bûtø vaisingi, bûtina ne tik sàþiningai ir tinkamai reikðti savo mintis, bet ir ádëmiai bei pagarbiai klausytis. Dialogas, kad tikrai skatintø tarpusavio supratimà ir pakantà, turëtø remtis nuoðirdþia ir abipusiðka tiesos paieðka. Gyvenimas nëra tiesiog faktø ir patirèiø seka, tai veikiau tiesos, gërio ir groþio paieðka. Bûtent to siekdami priimame sprendimus, ágyvendiname savo laisvæ ir joje, t. y. tiesoje, gëryje ir groþyje, atrandame laimæ ir dþiaugsmà. Nevalia pasiduoti apgaulei tø, kurie ieðko vartotojø nediferencijuotø galimybiø rinkoje, kur gëris yra pats rinkimasis, naujybë pateikiama kaip groþis, o subjektyvus patyrimas pamaino tiesà.
Pastaraisiais metais atsiradusiø skaitmeniniø socialiniø tinklø þodyne vël populiari tapo draugystës sàvoka. Ši sàvoka – tai vienas didþiausiø þmogiðkosios kultûros laimëjimø. Draugaudami augame bei vystomës kaip þmonës. Bûtent dël to tikra draugystë visada laikyta didþiausiu þmogaus turimu turtu. Todël turime stengtis nesubanalinti draugystës sàvokos ir patirties. Bûtø liûdna, jei mûsø troðkimas palaikyti ir plëtoti online draugystes bûtø ágyvendinamas santykiø su ðeima, kaimynais ir tais, kuriuos kasdien sutinkame darbo vietoje, mokykloje ar laisvalaikiu, kaina. Juk kai virtualus ryðio troðkimas ima viskà nustelbti, þmogus pamaþu izoliuojasi, nutraukdamas realià socialinæ sàveikà. Tai galiausiai trukdo pailsëti, pabûti tyloje, pamàstyti – dalykams, kuriø reikia kiekvienam sveikam þmogui vystytis.
Draugystë yra didelis þmogaus gëris, taèiau ji bûtø bevertë, jei bûtø laikoma savitiksliu. Draugai turi palaikyti ir skatinti vienas kito gebëjimø bei talentø plëtotæ ir palenkti juos þmoniø bendruomenës tarnybai. Šiame kontekste malonu matyti randantis naujø skaitmeniniø tinklø, mëginanèiø skatinti þmogiðkàjá solidarumà, taikà ir teisingumà, þmogaus teises, pagarbà gyvybei ir kûrinijos gerovæ. Tokie tinklai gali palengvinti tautø ið ávairiø geografiniø bei kultûriniø aplinkø bendradarbiavimà, ágalindami jas giliau suvokti savo bendrà þmogiðkàjà bûtá ir labiau pajusti bendrà atsakomybæ uþ visø gerovæ. Taèiau vis dëlto bûtina rûpintis, kad skaitmeninis pasaulis, kuriame gali steigtis tokie tinklai, tikrai bûtø visiems prieinamas. Þmonijos ateièiai bûtø padaryta didelë þala, jei naujosios komunikavimo priemonës, leidþianèios greièiau ir veiksmingiau dalytis þiniomis ir informacija, nebûtø prieinamos atsidûrusiems paribyje ekonominiu bei socialiniu poþiûriu arba tik gilintø bedugnæ, atskirianèià vargðus nuo naujøjø tinklø, kurie kaip tik ir plëtojami informacijos sklaidos ir þmogaus socializacijos dëlei.
Baigdamas ðià þinià, norëèiau ypaè kreiptis á jaunuosius katalikus ir paraginti juos liudyti savo tikëjimà skaitmeniniame pasaulyje. Brangûs jaunuoliai, pajuskite pareigà neðti á ðios naujos komunikacinës ir informacinës aplinkos kultûrà vertybes, kuriomis remiasi jûsø gyvenimas! Ankstyvuoju Baþnyèios laikotarpiu apaðtalai ir jø mokiniai neðë Jëzaus Geràjà Naujienà á graikø-romënø pasaulá: kaip anuomet trokðtant, kad evangelizacija duotø vaisiø ir pasiektø anø pagoniðkø tautø ðirdá ir protà, teko ádëmiai perprasti jø kultûrà bei paproèius, lygiai taip ir ðiandien, skelbiant Kristø naujøjø technologijø pasaulyje, bûtina jas geriau paþinti, idant bûtø ámanoma jomis tinkamiau pasinaudoti. Jums, jaunuoliai, kurie esate tartum savaime suartëjæ su naujosiomis komunikavimo priemonëmis, pirmiausia ir tenka uþduotis evangelizuoti ðá „skaitmeniná þemynà“. Bûkite pasirengæ karðtai skelbti Evangelijà savo bendraamþiams! Jûs paþástate jø baimes ir viltis, jø polëkius ir nusivylimus: brangiausia dovana, kurià galite jiems duoti, yra pasidalyti su jais „Geràja Naujiena“ apie vienatiná Dievà, kuris tapo þmogumi, kentëjo, mirë ir prisikëlë, kad iðgelbëtø þmonijà. Þmogaus ðirdis ilgisi pasaulio, kur vieðpatautø meilë, kur bûtø dalijamasi dovanomis, statydinama vienybë, kur laisvë atrastø savo reikðmæ tiesoje ir kur kiekvienas pagarbioje bendrystëje ágyvendintø savo tapatybæ. Tikëjimas gali patenkinti tokius lûkesèius: bûkite jo ðaukliai! Popieþius visuomet lydi jus savo malda ir palaiminimu.
Vatikanas, 2009 m. sausio 24 d., Šv. Pranciðkaus Salezo ðventë
BENEDICTUS PP. XVI
________________________
Vertë „Baþnyèios þinios“ katalikai.lt
|