Popieþiaus BENEDIKTO XVI þinia 45-osios Pasaulinës visuomenës komunikavimo priemoniø dienos (2011 06 05) proga
 
 

 

Popieþius BENEDIKTAS XVI

Þinia 45-osios Pasaulinës visuomenës komunikavimo priemoniø dienos (2011 m. birþelio 5 d.) proga

Tiesa, skelbimas ir gyvenimo autentiðkumas skaitmeniniame amþiuje

Brangûs broliai ir seserys!

45-osios Pasaulinës visuomenës komunikavimo priemoniø dienos proga norëèiau pateikti keletà apmàstymø, kuriems paskatino bûdingas mûsø laikmeèio reiðkinys – komunikavimo internetu paplitimas. Vis plaèiau laikomasi ásitikinimo, kad ðiandienës radikalios pervartos komunikavimo srityje sàlygoja didþiules kultûrines ir socialines permainas, lygiai kaip kadaise pramonës revoliucija gamybos ciklo ir darbininkø gyvenimo naujovëmis lëmë esminius pokyèius visuomenëje. Naujosios technologijos keièia ne tik tarpusavio komunikavimo bûdà, bet ir patá komunikavimà, todël galima teigti, jog iðgyvename didþiulæ kultûrinæ kaità. Su nauju informacijos ir paþinimo sklaidos bûdu randasi naujas mokymosi ir màstymo bûdas, teikiantis naujø galimybiø megzti santykius ir statydinti bendrystæ.

Atsiveria nauji, iki ðiol neásivaizduoti horizontai, dël ðiø naujø medijø siûlomø galimybiø keliantys nuostabà ir kartu vis primygtiniau reikalaujantys rimtai apmàstyti komunikavimo skaitmeniniame amþiuje prasmæ. Tai ypaè akivaizdu prieð akis turint nepaprastà interneto potencialà ir jo taikymo daugiasluoksniðkumà. Kaip visi kiti þmogaus iðradingumo vaisiai, taip ir naujosios komunikavimo technologijos turi tarnauti visapusiðkai þmogaus ir visos þmonijos gerovei. Protingai naudojamos, jos gali padëti maldyti prasmës, tiesos ir vienybës troðkimà, kuris iðlieka giliausias kiekvieno þmogaus lûkestis.

Skaitmeniniame pasaulyje perduoti informacijà vis daþniau reiðkia pateikti jà socialiniame tinkle, kur þiniomis dalijamasi asmeniniø mainø aplinkoje. Aiðki informacijos gamintojo ir vartotojo perskyra pasidaro santykinë, o komunikavimas pretenduoja tapti ne tik duomenø mainais, bet ir vis labiau dalijimusi. Tokia dinamika padëjo naujaip ávertinti komunikavimà, kuris dabar laikomas pirmiausia dialogu, mainais, solidarumu ir teigiamø santykiø statydinimu. Taèiau, kita vertus, ðitai atsimuða á kelias skaitmeniniam komunikavimui bûdingas ribas: tai sàveikos vienpusiðkumas, tendencija tik ið dalies perteikti savo vidiná pasaulá, pavojus kaip nors konstruoti savo ávaizdá, galintis sugundyti persiimti pasitenkinimu savimi.

Pirmiausia jaunoji karta iðgyvena ðià komunikavimo kaità, kupinà nerimo, prieðtaravimø ir kûrybingumo, bûdingø tiems, kurie karðtai ir smalsiai atsiveria naujoms gyvenimo patirtims. Vis didesnis ásitraukimas á vieðà skaitmeninæ arenà, sukurtà vadinamøjø social networks, skatina nustatyti naujas tarpasmeninio gyvenimo formas, daro átakà savivokai ir todël neiðvengiamai kelia klausimà ne tik dël teisingo savojo elgesio, bet ir dël savosios bûties autentiðkumo. Buvimas ðiose virtualiose erdvëse gali bûti autentiðkos asmeninio susitikimo su kitais paieðkos þenklas, jei stengiamasi iðvengti pavojø, kaip antai, troðkimo pabëgti á savotiðkà paraleliná pasaulá ar per daug iðstatyti save virtualiam pasauliui. Ieðkant dalijimosi, „draugysèiø“, visada kyla iððûkis bûti autentiðkam bei iðtikimam sau, nepasiduoti iliuzijai dirbtinai konstruoti savo vieðà „profilá“.

Naujosios technologijos leidþia þmonëms susitikti perþengiant erdvës ir kultûros sienas ir taip kurti iðtisà naujà potencialiø draugysèiø pasaulá. Tai didelë galimybë, taèiau kartu reikalaujanti bûti labai atidþiam ir ásisàmoninti galimà rizikà. Kas yra mano „artimas“ ðiame naujajame pasaulyje? Ar tai nekelia pavojaus maþiau skirti laiko tiems, su kuriais susitinkame savo normaliame kasdieniame gyvenime? Ar tai nekelia pavojaus tapti labiau iðsiblaðkiusiems, nes mûsø dëmesá padalija ir atitraukia „kitoks“ pasaulis negu tas, kuriame gyvename? Ar turime laiko kritiðkai apgalvoti savo apsisprendimus ir puoselëti tikrai gilius ir ilgalaikius þmogiðkuosius santykius? Svarbu visada prisiminti, jog virtualus ryðys niekada negali ir neturi atstoti tiesioginio asmeninio ryðio su þmonëmis visais mûsø gyvenimo lygmenimis.

Ir skaitmeniniame amþiuje kiekvienam privalu bûti autentiðku ir màstanèiu þmogumi. Apskritai social networks bûdinga dinamika rodo, kad asmuo visada bûna átrauktas á tai, kà perteikia. Keisdamiesi informacija, þmonës jau dalijasi savimi, savo poþiûriu á pasaulá, savo viltimis, idealais. Ið to iðplaukia, jog egzistuoja krikðèioniðkasis buvimo skaitmeniniame pasaulyje stilius: jis reiðkiasi nuoðirdaus ir atviro, atsakingo ir kitø atþvilgiu pagarbaus komunikavimo pavidalu. Perteikti Evangelijà naujomis medijomis reiðkia ne tik nedviprasmiðkai religiná turiná ádëti á ávairiø medijø platformas, bet ir savu skaitmeniniu profiliu bei komunikavimo stiliumi nuosekliai perteikti pasirinkimus, preferencijas ir vertinimus, ið pagrindø deranèius su Evangelija, net jei apie tai konkreèiai nekalbama. Apskritai ir skaitmeniniame pasaulyje neámanoma skelbti þinios nuosekliai neliudijant to, kas skelbiama. Naujose aplinkose ir naujomis raiðkos priemonëmis krikðèionis vëlgi paðauktas kiekvienam klausianèiam atsakyti apie jame gyvenanèià viltá (plg. 1 Pt 3, 15).

Pareiga liudyti Evangelijà skaitmeniniame amþiuje reikalauja ið visø ypatingà dëmesá skirti tiems ðios þinios aspektams, kurie galëtø bûti iððûkis tam tikrai web bûdingai logikai. Pirmiausia turime suvokti, kad tiesos, kuria stengiamës pasidalyti, vertæ lemia ne jos „populiarumas“ ar patraukiamo dëmesio dydis. Turime perteikti jà visà, nemëgindami padaryti priimtinà ar net atskiesti. Ji turi tapti kasdieniu maistu, o ne akimirkos atrakcija. Evangelijos tiesa nëra vartojimo ar pavirðutiniðko mëgavimosi objektas; tai dovana, reikalaujanti laisvo atsako. Net ir skelbiama virtualioje interneto erdvëje, ji visada turi ásikûnyti realiame pasaulyje ir santykiuose su konkreèiais broliais ir seserimis, su kuriais dalijamës kasdieniu gyvenimu. Todël perteikiant tikëjimà tiesioginiai asmeniniai santykiai visada ið pagrindø svarbûs!

Tad krikðèionis norëèiau pakviesti, kad jie jungtøsi á skaitmeninio amþiaus atvertà santykiø tinklà kupini pasitikëjimo, iðmanymo ir atsakingo kûrybiðkumo. Ne tiesiog buvimo ten troðkimui patenkinti, bet todël, kad tas tinklas yra esminis þmogaus gyvenimo dëmuo. Web prisideda prie intelektinës bei dvasinës sàmonës ir bendro sàmoningumo naujø ir sudëtingesniø formø plëtojimo. Ir ðioje srityje esame kvieèiami skelbti savo tikëjimà, kad Kristus yra Dievas, þmogaus ir istorijos Iðganytojas, kuriame atbaigiami visi dalykai (plg. Ef 1, 10). Evangelijos skelbimas reikalauja pagarbios ir taktiðkos perteikimo formos, palytinèios ðirdá ir sujaudinanèios sàþinæ; formos, primenanèios stiliø prisikëlusio Jëzaus, kuris prisiartino prie mokiniø ið Emauso (plg. Lk 24, 13–35) ir laipsniðkai atvedë juos prie slëpinio supratimo per savo artumà, pokalbá su jais ir per tai, kad subtiliai leido iðkilti aikðtën tai, kas glûdëjo jø ðirdyse.

Tiesa, kuri yra Kristus, galiausiai yra pilnutinis ir autentiðkas atsakas á kiekvieno þmogaus jauèiamà ryðio, bendrystës ir prasmës troðkimà, kurá atspindi ir nepaprastas social networks populiarumas. Tikintieji, liudydami savo giliausius ásitikinimus, vertingai prisideda prie to, kad web netaptø árankiu, kuriuo galima nuasmeninti þmones, manipuliuoti jø emocijomis ar átakingiesiems leisti monopolizuoti kitø nuomones. Prieðingai, tikintieji turëtø visus dràsinti iðlaikyti gyvus amþinuosius þmogaus klausimus, liudijanèius transcendencijos troðkimà ir tikro, verto gyventi gyvenimo ilgesá. Kaip tik ðis þmogui ið pagrindø bûdingas dvasinis siekis verèia mus alkti tiesos ir bendrystës ir skatina sveikai ir sàþiningai tarpusavyje komunikuoti.

Kvieèiu pirmiausia jaunuolius tinkamai naudotis savo buvimu skaitmeniniame pasaulyje. Pakartotinai kvieèiu á susitikimà per artimiausià Pasaulinæ jaunimo dienà Madride, kuriai rengtis labai padëjo naujøjø technologijø privalumai. Uþtariant jø globëjui ðventajam Pranciðkui Salezui, meldþiu Dievà suteikti komunikavimo srities darbuotojams gebëjimo visada atlikti savo darbà labai sàþiningai ir profesionaliai ir visiems teikiu savo apaðtaliðkàjá palaiminimà.

Vatikanas, 2011 m. sausio 24 d.,
Šv. Pranciðkaus Salezo ðventë

BENEDICTUS PP. XVI
_________________________________
„Baþnyèios þinios“, 2011 m. Nr. 8

 
 
   
 
     
© 1998-2002, 2003-2005, 2006-2020 Katalikø interneto tarnyba, info@kit.lt